Zasaďte si semínka pro radost i zdraví
Jaro se již neodbytně hlásí o své slovo a napovídá o tom mimo jiné také den ode dne hlasitější cvrlikání ptáků. Přivítejte jaro s námi a pořiďte si veselého „opeřence“ i k sobě domů. Ptáček od nás sice necvrliká, ale radosti nadělá mnoho.
Představujeme novinku z Městského informačního centra v Uherském Hradišti – papírového ptáčka se semínky měsíčku lékařského. Ptáček s kapslí semínek je ručně vytvořen, a to s nápadem a elegancí.
Proto neuděláte chybu, když papírovým zpěváčkem někoho obdarujete. Úsměv na tváři obdarovaného zaručen!
A proč jsme vybrali právě tuto bylinu? Už samotný pohled na květy měsíčku navozuje radost, květina rozzáří vaše záhony, květináče či truhlíky. A co teprve blahodárné účinky, které květy přináší! Ty znaly už naše babičky, a tak měsíček nesměl dříve chybět v žádné domácí zahrádce.
Nejčastěji se z měsíčku využívají svítivě oranžové květy, které nasušíme například na čaj. Pitím měsíčkového čaje prospíváme nejen naší imunitě, ale i zažívacímu traktu a pokožce. Měsíčkové květy obsahují velké množství betakarotenu, silic, saponinů, hořčin, vitamín C a dalších látek. Má antiseptické a desinfekční účinky, působí proti plísním v těle a celkově detoxikuje. Svým očistným účinkem podporuje zejména činnost jater.
Pusťte se do toho!
Měsíček vyséváme od března. Semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. Rostlina má nejraději teplé stanoviště a slunce. První kvítky se objeví zhruba za 10-12 týdnů, převážně od června do srpna.
Ke sběru a zpracování pak dochází většinou v červenci a srpnu. Sbírají se plně rozkvetlé květy, nejlépe za pravého poledne, kdy mají největší sílu. Tmavší květy mají více účinných látek. Kromě čaje lze z květů vyrobit i léčivé masti a oleje.
Látky obsažené v rostlině navíc dezinfikují půdu, odpuzují mšice a mravence. Měsíček zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky.
A papírový ptáček? Stačí udělat malou dírku, navléct na kousek špagátu a máte jarní dekoraci – třeba na větvičku ve váze. Nebo použijte špejli a vytvořte si pěkný zápich do květináče.
Měsíčková mast
- 300 ml olivového oleje
- 3 hrsti sušených květů měsíčku
- 50 g včelího vosku
- čistá, vyvařená sklenice se šroubovacím víkem
Vezměte 300 ml olivového oleje, zahřejte ho na mírném žáru a přidejte 3 hrsti sušených květů měsíčku. Nechte zahřívat 20 až 30 minut, pozor, ať nepřehřejete (olivový olej pak ztrácí na své kvalitě). Odstavte a nechte zchladnout do druhého dne. Poté směs opět opatrně zahřejte, přidejte 50 g včelího vosku a ihned přeceďte přes sítko do připravených nádob. Naplněné sklenice pevně uzavřete, uchovávejte v lednici.
Měsíčkovou mast lze použít třeba na jizvy, křečové žíly, akné, záděry, na popraskané či suché ruce nebo všude tam, kde je potřeba urychlit hojení nebo zklidnit, vyčistit a vyživit pokožku.