Galerie Slováckého muzea
Adresa a kontakt
Podrobnější popis
Budova bývalé vojenské zbrojnice je dominantou dnešní Otakarovy ulice a přilehlého okolí už 300 let! Barokní architektura interesantně zaplňuje prostor, kudy v minulosti vedlo opevnění města, a později byla obklopena další novodobou výstavbou. Svým vzhledem a polohou je přitažlivým místem pro setkání s výtvarným uměním.
Umělecká sbírka Slováckého muzea je umístěna v budově bývalé vojenské zbrojnice, která při zásadní rekonstrukci na přelomu 50. a 60. let byla přizpůsobena potřebám galerijního využití. Historicky cenný barokní objekt byl dostaven v roce 1723 podle projektových návrhů Leandra Anquisoly a Jakoba Albla. Původnímu účelu – vojenské zbrojnici – přestala budova sloužit na počátku 80. let 18. století. Po mnoha různých využitích v průběhu staletí (sloužila také jako lazaret, poštovní úřad či sirotčinec) se budova dostala ve druhé polovině 20. století do majetku Slováckého muzea, které zde vybudovalo novou galerii, která byla pro veřejnost otevřena 21. října 1962. Při druhé rekonstrukci (1990–1992) byl objekt přizpůsoben současným požadavkům galerijní praxe, přičemž interiér byl vybaven novými technickými prvky. Třetí rekonstrukce (1997–1998) byla nutností po povodních a stala se symbolem mimořádného úsilí o záchranu celého objektu. Galerie Slováckého muzea byla nejpoškozenější památkově chráněnou stavbou v oblasti Moravy.
V pestré výstavní skladbě je prezentována tvorba jak moravských a českých umělců, tak i díla zahraničních autorů. Prostorové možnosti Galerie Slováckého muzea, její vybavení a reprezentativní vzhled, dovolují navazovat spolupráci s významnými uměleckými osobnostmi. V galerii je vedle aktuálních výstav momentálně k vidění stálá expozice s názvem Krajina, sem tam zvíře. Mimo výstavní činnost jsou v prostorách galerie pořádány další kulturní programy jako koncerty či přednášky. Pozornost je také zaměřována na děti a mládež v různých věkových kategoriích, galerie nabízí tvořivé ateliéry a edukační programy od mateřských až po střední školy. Galerie dále poskytuje metodickou pomoc soukromým majitelům a institucím, odborné konzultace apod.
K dialogu s výtvarnou tvorbou vybízí i nádvoří galerie, kde objevíte další skvosty, jako například originál barokní kašny z počátku 18. století nebo renesanční náhrobek měšťana Urbana. Prostor před galerií umně dotváří instalace sochy, která se pravidelně mění v rámci galerijního projektu Socha pro město.
Vstupné a otevírací doba: www.slovackemuzeum.cz/galerie-slovackeho-muzea