Imersivní expozice Za zdí
Imersivní expozice Za zdí vypráví inovativní formou příběh bývalé věznice v Uherském Hradišti, místa s velmi pohnutou historií. Expozice má podobu mobilní aplikace pro chytrá zařízení iOS a Android.
Appka pracuje s rozšířenou realitou (AR), tedy interaktivním zážitkem, který doplňuje reálný svět pomocí počítačově generovaných informací. Aplikace Za zdí se sestává ze šesti stanovišť s unikátním obsahem.
Uživatelé se seznámí s historií věznice, kterou je provede AR hologram uherskobrodské rodačky, herečky Evy Podzimkové, prohlédnou si vězeňský areál v AR z ptačí perspektivy, zakusí výslech nebo vstoupí do cely – samotky.
Aplikace slouží široké veřejnosti zdarma a je site specific: Stáhnout si ji pro iOS a Android můžete kdekoliv, použít ji však můžete jen v bezprostředním okolí uzavřené věznice v Uherském Hradišti.
Absolvování expozice zabere cca 40 minut. Nejlépe si ji užijete se sluchátky.
Proč aplikace vznikla
Za zdí je expozicí virtuální, s ambicí zastoupit funkci muzea klasického, které dle aktuálních plánů bude v části hradišťské věznice otevřeno nejdříve v roce 2028; do té doby již není veřejnosti vstup do objektu umožněn.
Smyslem díla, které realizovaly neziskové organizace Historia Futurae a Memoria, je sdílet a komunikovat historii uherskohradišťské věznice a osudy zde perzekuovaných obětí nacistické a komunistické ideologie jako příklad inovativního připomínání potlačované paměti společnosti.
Historie věznice
Věznice v Uherském Hradišti je areál s pohnutou historií. V počátcích tzv. první republiky zde byli izolováni dělníci usilující o lepší sociální práva, za protektorátu zde byla uvězněna řada českých vlastenců a protifašistických bojovníků. Popravovat se zde začalo až po druhé světové válce, kdy ve věznici probíhaly retribuční soudy.
Po komunistickém puči v únoru 1948, v době procesů inscenovaných komunistickou mocí, se hradišťská věznice stala místem utrpení stovek lidí, a to především z řad politické i názorové opozice, kléru a inteligence. Ve věznici přináležející k budově krajského soudu byli lidé trýzněni a vyslýcháni způsobem, který si v ničem nezadal s vyšetřovacími metodami Gestapa.
Dosvědčují to svědectví těch, kteří tamní hrůzou prošli, i zápisy z úředních protokolů. Podle některých zdrojů zde bylo popraveno na 40 lidí. Více informací o historii věznice najdete na webu veznicehradiste.cz.
Zdroj textu a fotografií: https://historiafuturae.cz/za-zdi/#historie